Zpomalí hyperloop nástup pohodlné a rychlé osobní dopravy?

24. 10. 2018 Ondřej Polanský

Nápad využívat potrubní poštu pro dopravu lidí je starý jako tato technologie sama. Jenže před několika lety (cca 2013) se objevily první společnosti, jejichž předmětem podnikání se stal právě výzkum a vývoj technologie hyperloop. Ve chvíli, kdy se o vývoj technologie začne zajímat komerční společnost, jde o signál, že svůj produkt bude chtít v dohledné době využít obchodně. A to je přesně ten okamžik, kdy bychom měli zpozornět.

Číst dále


Sněmovnou prošel zákon o urychlení výstavby dopravní infrastruktury

29. 06. 2018 Ondřej Polanský

Dnes dnes prošel sněmovnou zákon, který podle odhadů o pět let urychlí výstavbu dopravní infrastruktury, tedy především silnic a železnic. Jde o zákon, na kterém jsem intenzivně pracoval od prosince loňského roku, a na kterém jsem se vlastně legislativní proces ve sněmovně učil. Šlo o sedm měsíců docela tvrdé práce a vyjednávání, které doufám skončilo tak, že se za něj nemusím stydět.

Číst dále


Filipika proti novému mýtnému systému

13. 06. 2018 Ondřej Polanský

V červnu 2017 vypsalo Ministerstvo dopravy tendr na nový mýtný systém. Ten má být lacinější na provoz a pokryje širší území, a proto se vyplatí jít cestou revoluce namísto evoluce, a současný plně zaplacený a funkční systém zahodit. Tento argument ministerstva dopravy má však při bližším zkoumání několik skulin, které se vyplatí detailněji prozkoumat.

Číst dále


Proč potřebujeme zákon o liniových stavbách

17. 03. 2018 Ondřej Polanský

V úterý 6. března prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně novela zákona č. 416/2009 Sb. o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, médii často a chybně označovaná za zákon o liniových stavbách. Proč je to pojmenování chybné, si dovolím trochu osvětlit, jde vlastně o klíč k celému problému.

Číst dále


Jak se v Česku vaří zákony

10. 02. 2018 Ondřej Polanský

Každý přispěl se svou troškou do mlýna: “Když má předběžná držba platit pro silnice, proč by neměla pro komunikační infrastrukturu?” “Pokud jsou tam uvedeny ropovody, musí tam být i horkovody, na ty jste zapomněli” a podobně. Ze zákona, který původně byl záplata na konkrétní akutní problém, se stal vánoční stromeček, na který si každý pověsil, co pokládal za důležité. Bez analýz. Bez předchozí komunikace. 24h před podáním zákona do sněmovny jako oficiálního sněmovního tisku opatřeného důvodovou zprávou… Zajímá vás, jak se v Česku doopravdy vaří zákony? Povím vám svůj příběh o tolik propírané novele zákon ke zrychlení dopravní infrastruktury.

Číst dále


Účastníci zájezdu: DUKOVANY part one

03. 02. 2018 Ondřej Polanský

Minulý týden jsem se jako člen Hospodářského výboru zúčastnil svého prvního poslaneckého výjezdního zasedání. Cíl: jaderná elektrárna Dukovany. Účel: Nejistý (když jde o ČEZ, jeden nikdy neví).

Číst dále


Doladění a spuštění webu

24. 12. 2017 Ondřej Polanský

Vánoce jsou čas klidu, míru a pohody, které chceme vychutnávat se svými rodinami. Pokud tedy nejste poslanec, to dokončujete resty, které se vám dva měsíce hromadily. Doladění a spuštění osobního webu je jedním z takových restů.

Číst dále


Iniciativa sepněme Moravskou

08. 12. 2017 Ondřej Polanský

Iniciativu „Sepněme Moravskou“ jsme chystali pro komunální volby 2018 v Ostravě ještě daleko dříve, než někoho z nás napadlo, že bych se mohl dostat do Parlamentu. S radostí proto oznamuji, že dnes byla jak (znovu)založena místní buňka pirátské strany v Moravské Ostravě a Přívoze, ale také představen náš hlavní projekt.

Číst dále